Yhdistys

Kittilän Ihmiset ry on vapaiden ihmisten kansalaisliike, joka perustettiin vuonna 2009. Yhdistyksen toiminnan perusajatus, lähimmäisistä välittäminen, näkyy logossamme, jossa on lämmin halaus, lapaset, poronsarvet ja suuri sydän.

Kittilä on maapinta-alaltaan Suomen neljänneksi suurin kunta, yli 8 000 neliökilometriä, ja matkat kyliltä keskustaan, palveluiden äärelle, ovat pitkiä. Perinne huolehtia naapurin hyvinvoinnista on säilynyt täällä, ja Kittilän Ihmiset ry haluaa osaltaan olla ylläpitämässä tätä perinnettä.

Levi on kapasiteetiltaan 24 500 vuodepaikan kasvava lomakeskus. Sesonkien ulkopuolella suuri osa Levin lomalaisille tarjoamista palveluista on vajaakäytöllä. Se tarjoaa meille tilaisuuden kutsua kunnan ikääntyneitä ihmisiä virkistäytymään Levin palveluihin vapaaehtoistyönä ja toimintaa tukevien yritysten avustuksella.

Kittilä on vireä ja yritteliäs kunta, jossa on paljon eri kokoisia kyliä. Jokaiseen kylään on nimetty yhteyshenkilö, jonka tehtävä on koota osanottajat eri tilaisuuksiin ja myös aktivoida kylänsä ikäihmisiä mukaan toimintaan yksinäisyyden ja syrjäytymisen ehkäisemiseksi. 

 

Hallitus 2022

Puheenjohtaja,
Jouni Palosaari
0400-690 770
jouni.palosaari@levi.fi

Varapuheenjohtaja,
Reijo Tiensuu
0400-362 898

 

Vuokko Mäntymaa

vuokko.mantymaa@gmail.com

040 706 2840

Päivi Pekkala

Paivi.pekkala@viitothan.fi
040 841 4522

Erkki Raekallio

erkki.raekallio@gmail.com

040 0393482

Pekka Rajala

pekka.rajala@kittila.fi

040 7085455

Kirjanpitäjä
Annikki Autti
aautti@gmail.com
045 131 5836

Sihteeri

Kyllikki Hangasvaara

kyllikki@hangasvaara.fi

040 5528507

Varajäsenet:

Anne Suojanen rahastonhoitaja anne.suojanen55@gmail.com 040 0393140

Raija Palosaari raiski@levi.fi

Merja Mäkitalo jäsenrekisteri  merjamakitalo2@gmail.com 040 7381198